JAV - SERBIJA
N. JOKIC yra neabejotinas Serbijos rinktinės lyderis ir, turbūt, geriausias paskutinio penkmečio krepšininkas pasaulyje. Žaidėjas savo kišenėje turi net 3 NBA MVP apdovanojimus per paskutinius keturis sezonus. Būtent Jokic’ius buvo geriausias pratęsimo žaidėjas ketvirtfinalio rungtynėse su Australija. Žaidėjas pademonstravo pavydėtiną darbą gynyboje, bei paskutinę minutę metė lemiamus taškus. Rungtynėse su JAV tai bus žaidėjas, prieš kurį, neabejotinai, bus dvigubinama gynyba. Ar tai padės? Sunku pasakyti. Kol kas, Olimpinių žaidynių varžovams tai padaryti sekėsi sunkiai. Nepaisant to, JAV savo gretose turi J. Embiid, A. Davis ir B. Adebayo. Top klasės aukštaūgiai, kurie potencialiai yra tikrai pajėgūs supančioti Nikola.
2016 Olimpinių finalo remačas. Tais metais, triuškinančiu rezultatu 96:66 pergalę šventė JAV ir iškovojo auksą. Reabilituotis serbams pavyko 2019 metais, kai pasaulio čempionato rungtynėse dėl 5 - 8 vietų buvo iškovota pergalė 94:89. Šiais metais komandos susitiko 2 kartus. Liepos mėnesio draugiškose rungtynėse bei Olimpinių žaidynių grupėje abi pergales iškovojo amerikiečiai. Sumoje, per paskutines 5 tarpusavio rungtynes, 4 pergales iškovojo JAV, vieną Serbija. Žinant šių metų Valstijų sudėtį, favoritas tampa aiškus.
Komandinis JAV. Gal šiek tiek keista, bet dabartinė JAV rinktinė neturi aiškaus lyderio. Esame pripratę, kad NBA komandos turi 1 arba du žaidėjus, kurie pasižymi išskirtinai dideliu taškų vidurkiu. Olimpinėse komanda neturi nei vieno žaidėjo, kuris per rungtynes vidutiniškai pelnytų daugiau nei 20 taškų. Rezultatyviausias - A. Edwards su 16.8 taško per rungtynes. Verta paminėti, kad net 5 komandos žaidėjai fiksuoja daugiau nei 10 taškų vidurkį. Vienas iš jų - K. Durnat su 14.8 taško. Komando senbuvis ketvirtfinalio rungtynėse su Australija tapo rezultatyviausiu visų laikų JAV rinktinės žaidėju Olimpinėse žaidynėse. Žaidėjas, iš viso, savo sąskaitoje turi net 489 taškus. Kurį žaidėją turėtų akcentuoti serbai? Tokio nėra. Visi amerikiečių sudėties žaidėjai yra pačio aukščiausio kalibro, tad treneris S. Kerr turi daug erdvės variacijoms ir improvizacijai.
Prognozė. JAV rinktinė nepralaimi jau 9 rungtynių iš eilės. Komanda prieš turnyrą buvo aiškūs favoritai laimėti auksą, tokiais išlieka ir dabar. Po patirto fiasko 2023 pasaulio čempionate, NBA lygos žvaigždės rimtai susimąstė, pareiškė norą atstovauti, todėl šiose Olimpinėse žaidynėse matome tokią sudėtį, kokios nebuvo jau daugelį metų. Ar serbai gali įkasti? Tikrai taip, jei N. Jokic ir B. Bogdanovic sužais puikias rungtynes puolime, o komandinės pastangos gynyboje privers JAV klysti, tuomet yra tikimybė išvysti nedidelę sensaciją. Rezultatas: JAV iškovos pergalę didesniu nei 10 taškų skirtumu bei keliaus į finalą.
PRANCŪZIJA - VOKIETIJA
N. Batum prieš F. Wagner. Dėka V. Collet stiliaus, paskutinių metų Prancūzijos rinktinė pasižymi puikiu darbu gynyboje bei tapo viena iš mažiausiai į savo krepšį praleidžiančių taškų rinktine pasaulyje. Žaidėjas, kurį reikėtų išskirti - N. Batum. Krepšininko indėlis savo aikštės pusėje labai svariai prisidėjo prie sėkmingo prancūzų žygio medalių link. Pusfinalio rungtynėse prieš Kanadą žaidėjas 33 minutes dusino Kanados jaunus ir veržlius gynėjus, ko pasekoje komandai sunkiai sekėsi pajusti ritmą. Nicolas neabejotinai bus pasiruošęs stabdyti D. Schroder ir F. Wagner. Pastarasis tapo nesustabdoma Vokietijos jėga ir didžiausiu galvos skausmu oponentams. F. Wagneris turnyre vidutiniškai pelno 20.8 taško bei atkovoja 4.5 kamuolio. Būtent F. Wagner ir D. Schroder duetas tapo neįminama prancūzų mįsle pirmose turnyro tarpusavio rungtynėse. Vokiečiams pergalingame mače duetas bendrai suvertė net 52 taškus.
Kaip sekėsi anksčiau? Komandos paskutinį kartą žaidė prieš 6 dienas. Grupės rungtynėse įtikinamą pergalę rezultatu 85:71 pasiėmė šiame turnyre visas rungtynes mažiausiai 10 taškų skirtumu laimėję vokiečiai. Liepos mėnesį komandos žaidė du draugiškus susitikimus, kuriuose pasidalino po pergalę. Ekipos du kartus buvo susitikę 2020 metų Eurobasket kvalifikacijoje. Ten, taip pat, pasidalino po vieną pergalę. 2020 metais ekipos išbandė jėgas Eurobasket pagrindinio turnyro pirmame raunde, kur 76:63 buvo stipresni vokiečiai. Išvada: iš paskutinių tarpusavio rungtynių matosi, kad komandos yra labai konkurencingos bei labai sunku pasakyti, kuri rungtynių dieną bus stipresnė.
Blokai ir klaidos. Prancūzai moka saugoti savo krepšį, o efektyviausiai tai daro blokuotais metimais. Komanda pirmauja turnyre pagal šį statistikos rodiklį, vidutiniškai blokuodama 5.8 metimo per rungtynes. R. Gobert (2 blokai) ir V. Wenbanyama (1.8 bloko) dalinasi pirmą ir trečią vietas tarp daugiausiai metimų blokuojančių turnyro žaidėjų. Vokietija tegali pasigirti vidutiniškai 2.3 blokais per rungtynes. Nepaisant to, komanda puikiai kontroliuoja kamuolį, labai mažai klysta, o tai yra viena pagrindinių ekipos stiprybių. Komanda padaro tik 10 klaidų per rungtynes (mažiausiai turnyre). Tuo tarpu, prancūzai klysta vidutiniškai 14.8 karto.
Prognozė. Iš esmės, komandos labai panašaus pajėgumo. Teoriškai. Praktiškai matome, kad šiame turnyre geresnį žaidimą demonstruoja Vokietija bei galima pasakyti, kad, kolkas, visus šluoja. Jeigu prancūzams pavyks sustyguoti gynybą taip, kad vokietijos lyderiai neturės erdvės kvėpuoti, tuomet realu, kad namų komanda keliaus į finalą. Pirmosios rungtynės parodė, kad tai padaryti yra be galo sunku bei tikiu, kad, greičiausiai, lygiai taip pat, bus sunku ir antrose rungtynėse. Rezultatas: manau, kad Prancūzijai namų sienos nepadės bei galingai žaidžiantys vokiečiai iškovos nelengvą pergalę bei finale susitiks su JAV.