Sportas

Kas pateks į Eurovizijos finalą?

2024-05-06 11:35
Kas pateks į Eurovizijos finalą? featured image
Artėja laukiamiausias metų Pop muzikos renginys. Kas gi tie pagrindiniai pusfinalių favoritai?


Jau šį antradienį prasidės Švedijoje, Malmės mieste vyksiantis 2024 metų Eurovizijos dainų konkursas. Kaip ir kiekvienais metais, konkursą sudarys du etapai: pusfinalis (pirmasis gegužės 7 d. ir antrasis gegužės  8 d.) bei didysis finalas, kurį išvysime gegužės 11 d. Konkurse iš viso dalyvaus 37 Europos šalys, tarp kurių išvysime ir Lietuvą, kuriai atstovaus Silvester Belt. Iš kiekvieno pusfinalio į finalą pateks po 10 valstybių, prie kurių prisijungs Švedija, Jungtinė Karalystė, Vokietija, Ispanija, Italija, Prancūzija. Apžvelgsiu kiekvieno pusfinalio 5 geriausius pasirodymus, kurie bus pagrindiniai pretendentai patekti į finalą ir laimėti konkursą.

I PUSFINALIO TOP 5

5 VIETA. Airija: Bambie Thug – Doomsday Blue
Atlikėja sukūrė savo muzikos stilių:  “Ouija-Pop” (tam, kad būtų galima klasifikuoti išskirtinę muziką, kurią ji kuria). Bambie teigia, kad užsiima raganavimu, o jos pasirodymas bus raganiškas. Dainininkė yra pusiau Švedė, pusiau Airė, kadangi jos tėtis kilęs iš Švedijos. Kontrastinga, bet autorė pirmoji meilė muzikai buvo grupė „Westlife“.

Airija šiais metais tikrai turi kuo išsiskirti. Pradedant šėtoniška atlikėjos išvaizda, baigiant priedainiu: "I know you are living a lie", kuris klausant dainą tiesiog spengia ausyse. Daina sudaryta iš dviejų kardinaliai skirtingų vokalų stilių. Tai tarsi kelionė iš šviesos į tamsą, iš Helovino siaubo į džiazo atspalvio lopšinę. Kaip be pasirodytų atlikėja, garantuotai apie ją kalbės tikrai daug. Bus arba mylintys arba negalintys klausyti.


4 VIETA. Lietuva: Silvester Belt - Luktelk
Būdamas 12-os, atlikėjas bandė laimę vaikų Eurovizijos nacionalinėje atrankoje, kurioje liko aštuntas. Silvestras 2017 metais laimėjo muzikinį realybės šou „AŠ -  superhitas“. Kitais metais atlikėjas dalyvavo „X faktoriuje“, kur vos nepateko į finalą. Prieš pasirodydamas televizijoje, jis mokėsi muziką Jungtinės Karalystės Vestminsterio universitete. Lietuvis džiaugiasi, kad šiais metais galės susitikti su Jungtinės Karalystės atlikėju Olly Alexander, kurio muzika jį įkvėpė.

Šių metų Lietuvos dainos beat'as idealiai tinka radijui. Daina gali laisvai tapti hitu ne tik tėvynėje, bet ir Europoje. Sakyčiau, kad daina pretenduoja į geriausią beat'ą šių metų Eurovizijoje dėl savo užkrečiančio efekto. Nors Silvestro balsas šiek tiek minkštokas, tačiau susiliejęs kartu su back vokalais sukuria puikią chemiją. Scenoje Silvestras atrodo gan įdomiai: tamsus, paslaptis, būtent tai ir suteikia žavesio. Ši daina tai puikus modernios muzikos ir lietuvių kalbos derinys.


3 VIETA. Suomija: Windows95man - No Rules!
Kodėl Windows95Man? Atlikėjas Teemu yra DJ, kurio stilius įkvėptas 90-ųjų eros. Būtent tuo periodu pasirodė ir Windows 95, puikiai žinomą vardą atlikėjas nusprendė adaptuoti sau. Atlikėjas kuria ir vizualinį meną bei turi sukūręs personažą vardu Ukkeli. Jam priklauso ir meno galerija Helsinkyje. Kitas grupės narys - vokalistas Henry. Pastarasis priklauso Suomių grupei Pasa. Taip pat, Henris neblogai groja klavišais bei atstovauja dar vieną grupę - Kontio Polaris.

Daina tikrai turi 90-ųjų dvasią ir primena to laiko hitus.  Pasirodymas bei atlikėjo įvaizdis juokingas ir šiek tiek absurdiškas.  Teemu bėgioja po sceną be kelnių bei pasipuošęs Windows ženklu pažymėtais marškinėliais ir kepure. Daina žaisminga, smagi, su lengvai įsimintinais žodžiais bei manau galinti lengvai sukelti hype'ą. Manau, kad tokia daina gali ilgai įstrigti klausytojų galvose tarsi įlindęs sliekas. Galiausiai, sakyčiau, kad kūrinys rizikingas. Gali Suomiams puikiai pasiteisinti arba labai nuvilti


2 VIETA. Ukraina: alyona alyona & Jerry Heil - Teresa & Maria
Aliona laikoma šiuolaikinio repo Ukrainos žvaigžde. Prieš tai, atlikėja dirbo vaikų darželio auklėtoja, o muzika buvo tik hobis. 2021 metais Aliona dalyvavo Eurovizijoje kaip Ukrainos komisijos narė. Kita narė - Jerry yra tapusi tikra Youtube platformos žvaigžde. Mergina perdainuoja žinomų dainų įrašus ir turi net 400 tūkst. Sekėjų.

Duetas savo vokaliniais sugebėjimais ir energetika labai gerai dera tarpusavyje. Daina, mano nuomone, yra Ukrainos liaudies, pop muzikos ir repo derinys bei unikalumą tikra turi. Kūrinys perteikia liūdesį, bet įsibėgėjus juntama vilties emocija. Verta pabrėžti, kad atlikėjos yra vienos iš pagrindinių pretendenčių laimėti šių metų konkursą.


1 VIETA. Kroatija: Baby Lasagna - Rim Tim Tagi Dim
Atlikėjo kuriama muzika apibūdinama kaip pop punk’o, techno, metalo ir house’o miksas. Atlikėjas savo vardą sugalvojo tiesiog vaikščiodamas parke su skaudančia galva. Jo nuomone, Baby lasagna tiesiog skamba šauniai ir tuo pačiu kvailai. Atlikėjas yra tikras kačių mylėtojas ir savo namuose turi jų net 3.

Daina tikrai turi kontekstą, nėra nuobodi ir labai puikiai sujungia roko ir techno elementus į krūvą. Atlikėjas scenoje tikrai spinduliuoja žavesiu ir charizma. Nepaisant nedidelio kiekio sceninių element ir poros šokėjų, pasirodymas puikiai perteikia dainos siužetą ir įtraukia. Apskritai, pasirodymas turi daug energijos ir žiūrovam turėtų tikrai patikti.


II PUSFINALIO TOP 5

5 VIETA. Austrija: Kaleen - We Will Rave
Atlikėja turi savo įrašų studiją, pavadinimu Wifi Records, kurią įkūrė 2021 metais. Kaleen yra užkietėjusi šokėja. Mergina pradėjo baletu ir vėliau prijungė moderną, latino, džiazą ir kitus. Šokių scenoje artistė yra laimėjusi daugybę vietinių ir tarptautinių apdovanojimų. 2018 metais Kaleen dalyvavo Eurovizijoje kaip Kipro atstovų choreografė, šokėja ir seconos režisierė.

Daina įsibėgėja gan lėtai, tačiau vėliau su trenksmu pasiekia piką, sklidiną elektroninės muzikos garsų ir energijos priedainyje. Sakyčiau, kad daina primena 90-ųjų hitus ir klausant nukelia 30 metų atgal. Atlikėja scenoje puikiai sujungia gerą choreografiją ir sukuria rimto vakarėlio atmosferą. Sakyčiau, kad Kaleen yra šokių muzikos žanro Eurovizijos favoritė.


4 VIETA. Graikija: Marina Satti – ZARI
Marina buvo prasta architektūros studentė  ir metė universitetą. Atlikėja nusprendė, kad reikia sukti muzikos keliu, pradėjo studijuoti džiazą, o vėliau įstojo į Berklio muzikos koledžą. Mergina turi graikiškų ir sudanietiškų šaknų, o jos kuriamoje muzikoje yra persipynę, graikų, arabų, balkanų elementai.

Man kūrinys yra, truputėlį, multikultūriškumo kratinys. Trūksta koncentracijos ties kažkuriuo žanru. Kita vertus, nors gali nepatikti, tačiau atlikimas ir pasirodymas turi kažkokį įtraukimo efektą, kai vistiek norisi pažiūrėti iki galo. Šiaip, mergina turi gerą vokalą, o jos spinduliavimas energija yra užkrečiantis.

3 VIETA. Izraelis: Eden Golan - HurricanePažiūrėjus į atlikėją, pirma į galvą šaunanti mintis: ji tikrai panaši į Karoliną Meschino. Ši rusų kilmės atlikėja pradėjo savo karjerą būtent šioje šalyje, kur dalyvavo nacionalinės vaikų Eurovizijos atrankoje ir televizijos šou “Vaikų balsas“. Eden gavo teisę atstovauti Izraeliui laimėdavo vietos televizijos konkursą “Kylanti žvaigždė”, kur užkariavo žiūrovų ir komisijos simpatijas.

Pakankamai galinga baladė, kurią puošia labai kokybiškas ir stiprus Eden balsas. Daina neša vilties, atgimimo po sunkių etapų nuotaiką. Nepaisant to, man šita daina atrodo šiek tiek nuobodi. Sakyčiau, trūksta papildomo prieskonio, unikalumo. Nors baladės man ne itin patinka, bet atlikėja yra šio žanro 2024 metų favoritė.


2 VIETA. Šveicarija. Nemo – The Code
Nuo 2020 metų atlikėjas pradėjo užsiimti dainų rašymu, prodiusavimu bei dirbti su kitais atlikėjais, tuo pačiu pradėjo leisti kūrinius anglų kalba. Vaikinas yra universalus instrumentalistas ir moka groti būgnais, smuiku, pianinu. Artistas, taip pat, yra mados fanas, kurį su išskirtine apranga galima pamatyti ne tik scenoje, bet ir gatvėje.

Daina yra lyriškai patraukli, muzikali, dinamiška ir vizualiai stimuliuojanti. Nemo turi tikrai gerus šansus tapti šių metų konkurso nugalėtoju. The code turi visus reikalingus ingridientus pavergi minios dėmesį. Daina išsiskiria, nesiekia prisitaikyti, netelpa į rėmus. Būtent tai, ko šiandienei Eurovizijai ir reikia.


1 VIETA. Nyderlandai. Joost Klein - Europapa
Vaikino karjera prasidėjo Youtube. Ten jis kėlė trumpus skečus ir mini dokumentikas. 2016 metais jis išleido savo debiutinį kūrinį „Dakloos“ (benamis), su kuriuo ir prasidėjo muzikinė karjera. 2023 metais Joost’o  kūrinys “Friesenjung” tapo nr.1 radijo hitu Austrijoje ir Vokietijoje. Vaikinas mėgsta Wim Hof’ o metodą todėl nevengia pagulėti ledo vonioje.

Dar vienas 90-ųjų stiliaus kūrinys. Dainelė pajėgi iš savo minkštų krėslų išjudinti net ir tinginius, ką jau kalbėti apie techno mėgėjus. Daina turi protinga balansą ir yra intensyvi, bet ne per daug sunki. Paprasti šokio judesiukai ir  lengvai pagaunamas priedainis gali laisvai tapti publikos balsų favoritu. Tiek priedainis, tiek repo dalis atliekama su maksimalia charizma, todėl tai rimtas pretendentas tapti šių metų Eurovizijos himnu.