
Boloniją vėl lanko sėkmė. Komanda po 60 metų pertraukos sugrįžo į elitinį Europos futbolo turnyrą. Tai nėra vien tik vyriausiojo trenerio T. Motta, kuris įdiegė revoliucinį taktininį požiūrį į komandos žaidimą nuopelnas. Komanda ryškių žvaigždžių, nulemiančių rungtynių baigtį neturi. Už ekipos sėkmę reikėtų stipriai padėkoti komandos savininkui, Kanados milijardieriui - Joey Saputo. Prieš 10 metų jis įsigijo bėdų nukamuotų Boloniją už 7 milijonus eurų ir garantavo dar 12 milijonų eurų investicijų per ateinančius du sezonus. Dar jis pažadėjo sugrąžinti Boloniją į Europos turnyrus per ateinančius 10 metų. Saputo nepradėjo išlaidauti žaidėjų rinkoje, tiesiog pertvarkė klubo struktūrą, privertė ją dirbti, kaip stabilią finansinę organizaciją. Pirmieji sezonai buvo neįpatingi, tačiau naujasis savininkas prašė kantrybės. Po 5 metų savo kėdėje Saputo pritraukė dideles investicijas, o 2022 metais už komandos vairo stojo T. Motta. Ir štai ilgai lauktas fanų triumfas - komanda Čempionų lygoje. Už nuopelnus miestui savininką apdovanojo net Bolonijos meras. Joey pinigų šaltinis yra dar praeitame šimtmetyje įkurtas šeimos verslas. Taigi, kaip iškilo Saputo šeima?
Susitiko su Bonanno mafijos galva. Kanadiečiui bei jo šeimai priklauso „Saputo“ kompanija, užsiimanti pieno produktų gamybą. „Saputo“ metinė apyvarta siekia net 13 milijardų dolerių. Kompanija patenka tarp TOP 10 pieno produktų gamintojų pasaulyje. Verslo istorija Amerikoje prasidėjo 1978 metais, kai Joey tėtis gavo licenciją atidaryti fabriką Jungtinėse Valstijose. Tačiau įdomiausi įvykiai vyko anksčiau. Tyrėjai pateikė faktus, kad J. Saputo turėjo ryšių su J. Bonanno, kuris buvo vienos stipriausių Niujorko nusikalstamų šeimų bosas bei sicilijos mafijos atstovas Jungtinėse valstijose. 1964 metais Saputo parašė laišką pačiam J. Bonanno, siūlydamas pirkti 20 procentų jo valdomų kompanijų akcijų. Kai ši informacija išlindo į viešumą, Saputo teigė, jog tuo momentu nežinojęs, kas toks yra J. Bonanno, todėl pateikė pasiūlymą, kaip eiliniam verslininkui.
Ar tikrai Bonanno nepažinojo? Visų pirma, abu istorijos veikėjai buvo kilę iš Sicilijos. Dar įdomiau, kad gimtinės miestus, kuriuose jie gyveno skyrė vos 30 kilometrų. Dar vienas faktas, Bonanno buvo vienos stipriausių sicilijoje mafijos šeimos atstovas. Galiausiai, Italijos emigrantai Jungtinėse Valstijose gyveno bendruomenėse, kurios jungėsi žmonių gimtųjų miestų principu bei buvo aktyviai susijusios su mafija, kuri į savo gretas traukė buvusius žemiečius. Taip, kad Bonanno pavardė nebuvo girdėta, šansai, praktiškai, lygūs nuliui. Taip sutapo, kad Saputo verslas smarkiai išplėtė savo horizontus. Buvo perpirkti konkurentai, o „Saputo“ , praktiškai, tapo pieno produktų monopolija bei lyderiaujančia mozzarella sūrio gamintoja šalyje. Įdomiausia tai, kad prieš tai Saputo neturėjo pinigų net savo plėtrai, ką jau kalbėti apie konkurentų perpirkimą. Kada prasidėjo didžioji verslo plėtra? Būtent po skandalingojo susitikimo su J. Bonanno. Po daugelio metų. J. Bonanno išleido savo memuarų knygą, kurioje yra minimi jų tarpusavio ryšiai. Bonanno teigia, kad Saputo pažinojo nuo 1960-ųjų metų bei jį vadino savo draugu.
Mozzarella ir heroinas. J. Bonanno buvo vienas iš 7 pagrindinių mafijos lyderių Jungtinėse Valstijose ir jauniausias mafijos bosas šalyje (tada jam buvo 26-eri). Pagrindinis Bonanno šeimos pajamų šaltinis buvo heroino kontrabanda. Mafija įsteigė fabriką Sicilijoje, kuriame perdirbdavo opiumą, atsivežtą iš azijos bei taip gamindavo heroiną. Vėliau narkotikai buvo sukraunami į dėžes, kartu su picai reikalingais produktais: alyvuogėmis, pomidorais, pepperoni dešra bei gabenami į Jungtines Valstijas. Teigiama, kad Bonanno yra pagrindinis picos išpopuliarėjimo Amerikoje iniciatorius. Picos gamyba buvo pretekstas į Valstijas įvežti produkciją su kontrabanda. Be to, picerijose buvo pardavinėjami narkotikai ir tai buvo patogu, nes šiuose restoranuose pradžioje daugiausiai lankydavosi vargingiau gyvenantys. Vėliau picą imta išvežioti automobiliais po namus ir ofisus. Tokiu būdu, taip pat, buvo platinamas ir heroinas. Teisėsaugos duomenimis nuo 1979 iki 1984 metų, tokiu būdu, buvo parduota net 800 tonų heroino! Besiplečiančiam picerijų tinklui Valstijoe ir Kanadoje reikėjo vis daugiau Mozzarella sūrio. Kas jį tiekė? Ne kas kitas, o L. Saputo.
FTB įrodymai. Būdamas 64- erių J. Bonanno paskelbė, kad pasitraukia iš visų veiklų ir persikėlė gyventi į Arizoną. Tačiau tai tebuvo priedanga. Jis ir toliau vadovavo savo mafijos šeimai. tuo metu jis buvo aktyviai stebimas FTB agentų. Bonanno visada pats išveždavo į lauką savo šiukšlių konteinerį. Šiukšles surinkti atvažiuodavo darbininkai apsimetę FTB agentais. Mafijozo šiukšlėse buvo rasta įdomių dalykų. J. Bonanno mėgdavo savo planus ir darbus rašyti popieriuje, kurį vėliau smulkiai sukarpydavo ir išmesdavo. Tokiu būdu agentai sugebėjo atgaminti Italo rankraščius. Biznio planuose buvo minimas ir L. Saputo, kuris buvo laikomas artimu žmogumi, bei susitikimų metu Bonanno liepė su juo elgtis labai pagarbiai bei apmokėti jo maisto sąskaitas. Kitas įdomus ir dažnai rankraščiuose minimas asmuo buvo slapyvardžiu: Peppe Freddo. Už minėtojo slapyvardžio slėpėsi L. Saputo žentas - Giuseppe Borsellino. Bonanno ir Borsellino reguliariai bendravo ir turėjo bendrų verslo reikalų. Kartą agentai šiukšlių konteineryje rado grynųjų pinigų pakuotę, su serijos numeriu. Pasirodo, kad šiuos pinigus banke neseniai buvo išsiėmęs pats Borsellino. Tai buvo dar vienas įrodymas, jog Saputo šeima turėjo verslo reikalų su mafija.
Imperijos paveldėtojai. L. Saputo nei karto nebuvo nuteistas dėl ryšių su mafija, kadangi visose bylose pritrūkdavo pakankamai įrodymų. Šiuo metu senelis yra vis dar gyvai ir sveikas, nors jam jau 87- eri. Savo verslo imperija Lino perdavė savo sūnums: Lino jaunesniajam ir Joey. Pastarasis atsakingas už kompanijos gretutinius projektus: valdo futbolo klubus “Montreal” ir “Bologna” bei užsiima investavimu į nekilnojamąjį turtą. Būtent investavimu užsiima jo valdoma kompanija - „Petra“. Žinote, kas anksčiau buvo „Petra“ prezidentas? Giuseppe Borsellino. Taigi, štai kokios šaknys pinigų, kurių pagalba buvo atgautas „Bologna“ komandos prestižas. Neaišku, ar J. Saputo turi ryšių su mafija ir šiandien, tačiau šeimos praeitis yra glaudžiai susijusi su kriminaliniu pasauliu.